Atklāta vēstule

Latvijas Republikas Ministru prezidentam

God. A. K. Kariņam

Latvijas Republikas 13. Saeimas

koalīcijas politisko partiju frakcijām

Zināšanai:

Latvijas Republikas Valsts prezidentam

God. E. Levitam

ATKLĀTA VĒSTULE

Rīgā, 2020. gada 23. martā

         Kopš šī gada 12. marta valstī ir ārkārtēja situācija COVID-19 pandēmijas dēļ. Lai sargātu iedzīvotāju veselību un dzīvību, veselības aprūpes nozare pašaizliedzīgi ir sakopojusi visus spēkus. Taču šo spēku nav pietiekami daudz jūsu vainas dēļ: lemjot par veselības aprūpes fiansējumu, jūs tai esat piešķīruši vienu no zemākajiem finansējumiem Eiropas Savienībā šogad – tikai aptuveni 4% no iekšzemes kopprodukta (vidēji Eiropas Savienībā – vairāk par 7%, Lietuvā un Igaunijā – vairāk par 5%). Vēl sliktāk – jūs plānojat nozari vājināt arī turpmāk, 2022. g. atvēlot valsts veselības aprūpei vairs tikai 3,3% no iekšzemes kopprodukta

         Tā jūs izlēmāt, 2019. gada 14. novembrī balsojot par valsts budžetu. Neraugoties uz to, ka vairākums Latvijas iedzīvotāju uzskata veselības aprūpi par galveno valsts budžeta prioritāti. Neraugoties uz to, ka Eiropas Komisija, OECD un Pasaules Veselības organizācija iesaka Latvijai bez vilcināšanās būtiski palielināt valsts finansējumu veselības aprūpei.

        Veselības aprūpes kodolu veido darbinieki. Bez viņiem nedarbosies neviena tehnoloģija un nekāda koncepcija. Diemžēl jūs par to neliekaties ne zinis: vēl atlikušie Latvijas mediķi arī pirms COVID-19 strādāja ar pārslodzi un uz izdegšanas robežas. Gan Eiropas Komisija, gan Pasaules Banka darba roku trūkumu nozarē apstiprināja un kā cēloni nosauca nepelnīti zemo atalgojumu. Apstiprināja un brīdināja, ka mediķu trūkums būtiski apdraud veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti. Tieši tāpēc Veselības aprūpes finansēšanas likumā 2018. gada 13. decembrī tika ierakstītas konkrētas garantijas par darba samaksas paaugstināšanu veselības aprūpes nozarē 2019., 2020. un 2021. gadā. Garantijas par 2019. gadu tika ievērotas. Taču attiecībā uz 2020. gadu jūs tās prettiesiski pārkāpāt, jo: “valstij nav naudas.” Tiesa gan, valsts budžeta izdevumi 2020. gadā tika plānoti par 700 miljoniem euro lielāki, nekā pērn. Mediķiem garantiju izpildei vajadzēja vien 120 miljonus… Tika piešķirta tikai puse.

       Ārkārtējā situācijā apstiprinot valsts atbalstu nozarēm un uzņēmumiem, Saeima šī gada 20. martā pieņēma likumu, kas atļauj valdībai papildus tērēt divus miljardus euro. Eiropas Komisija pret to neiebilst. Taču mediķi likumiski garantēto darba samaksas pielikumu joprojām nesaņēma! Varbūt valdība un Saeima nezināja, kas valstī notiek? Zināja. Varbūt Brisele neļāva? Ļāva. Varbūt joprojām “nebija naudas”? Papildus divi miljardi. Kāpēc tad?

        Lai beidzot noskaidrotu patiesību, lūdzu jūs bez vilcināšanās sniegt sabiedrībai skaidru atbildi uz jautājumu: kāpēc valdībai un Saeimai valsts veselības aprūpes stiprināšana nav prioritāte pat COVID-19 izraisītajā ārkārtējā situācijā?

 

LVSADA priekšsēdētājs                                                                      Valdis Keris


04.03. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

       Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir lūgusi Ministru prezidentu sniegt informāciju par to, ko valdība gada laikā ir paveikusi, lai uzlabotu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieku piekļuvi pie viņiem pašiem vajadzīgajiem veselības aprūpes pakalpojumiem.

       NMPD darbinieku veselības un darbspēju ātra atjaunošana ir visas sabiedrības drošības interesēs. Neraugoties uz to, realitātē viņi ir spiesti saskarties ar garām rindām uz nepieciešamo ārstniecības pakalpojumu saņemšanu. Konkrēti, 2018. gada pirmajos 6 mēnešos veselības aprūpe ir bijusi nepieciešama 725 cilvēkiem jeb 22% no visiem dienesta darbiniekiem. Kaut arī pacienta iemaksu viņu vietā sedz valsts, 42% gadījumu darbinieki par pakalpojumu bija spiesti maksāt pilnu cenu no savas kabatas ilgā gaidīšanas laika dēļ.

        Lai situāciju uzlabotu, LVSADA pirms gada lūdza Ministru prezidentam A. K. Kariņam un Nacionālajai trīspusējās sadarbības padomei (NTSP) iekļaut valdības rīcības plānā konkrētus pasākumus. Tā rezultātā NTSP 2019. gada 16. aprīļa sēdē nolēma valdības rīcības plānā iekļaut precizējumu par uzlabotu NMPD darbinieku piekļuvi valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem.

        Ņemot vērā NTSP lēmumu, Veselības ministrijas izveidota darba grupa 2019. gada maijā nolēma konceptuāli atbalstīt LVSADA priekšlikumu par paātrinātas piekļuves plānveida veselības aprūpes pakalpojumiem nodrošināšanu NMPD darbiniekiem. Savukārt Veselības ministrija 2019. gada 14. augustā ziņojumā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai apstiprināja, ka darba grupas lēmums ir atbalstīts.

        Diemžēl kopš tā laika nav nekādu ziņu par valdības rīcību, kas palīdzētu NMPD darbiniekiem izvairīties no garām rindām uz ārstniecības pakalpojumu saņemšanu. Globālas medicīniskas krīzes apstākļos tas rada papildus apdraudējumu.

        LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris skumji secina: “Daži politiķi sludina, ka darbā nodzītajiem mediķiem augstu principu pēc atkal jāskrien kā sporta zirgiem. Taču par viņu spēku atjaunošanu politiķi rūpēties negrib, jo nodzītus zirgus taču…”

        

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847300).

2020. gada 4. martā