14.11. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

   Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padome otrdien, 19. novembrī, lems par turpmākām protesta akcijām. Padomes sēdē ir uzaicināti piedalīties Latvijas Māsu asociācijas (LMA) prezidente Dita Raiska, Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis, Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns.

   Eiropas Komisijas un OECD jaunākie ieteikumi Latvijai paredz būtisku valsts finansējuma palielināšanu veselības aprūpei, lai uzlabotu tās pieejamību un kvalitāti. To pašu nosaka arī Veselības aprūpes finansēšanas likums. Tomēr valdība un Saeima pretlikumīgi gatavojas turpmākajos gados pasliktināt valsts veselības aprūpes finansējumu un nepildīt likumā paredzēto par darba samaksas pieaugumu nozarē.

   Lai to nepieļautu, š. g. 24. oktobrī LVSADA, LĀB, LJĀA un LMA kopā ar  ģimenes ārstu un farmaceitu profesionālajām organizācijām vienojās par kopīgu divu viļņu taktiku protesta akciju rīkošanā. Pirmo protestu vilni bija paredzēts rīkot līdz šodienai, 14. novembrim, kad Saeimā plāno balsot par valsts budžeta projektu. Pirmajā vilnī protestus rīkoja LĀB, LJĀA un LMA, kamēr LVSADA un pārējās organizācijas tos aktīvi atbalstīja.

   Otrais protestu vilnis sāksies pēc budžeta likumu pieņemšanas Saeimā un būs ilgstošāks. Tas ir paredzēts gadījumam, ja Saeima, neraugoties uz pirmā viļņa protestiem, tomēr nobalsos par tādu valsts politiku, kas turpmākajos gados būtiski pasliktinās veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti. Ievērojot 24. oktobra vienošanos, otrajā etapā protestus organizēs LVSADA, rēķinoties ar sabiedrisko organizāciju un citu arodbiedrību atbalstu.

   Ņemot vērā iepriekšējo padomes lēmumu 15. oktobrī un turpmāko notikumu attīstību, LVSADA birojs ir sagatavojis rīcības plānu. Lēmumu par plāna īstenošanu Padome pieņems pēc tam, kad būs uzklausīts sadarbības partneru viedoklis. LVSADA padomes sēde notiks Latvijas Brīvo arodbiedrību namā Rīgā, Bruņinieku ielā 29/31, 2. stāva zālē. Sēdes sākums plānots plkst. 10.30.

       

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847300).

2019. gada 14. novembrī


07.11. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

        Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) turpinās protestus pret valdības prettiesiski sagatavoto valsts budžeta projektu. Protesti tiks plānoti un koordinēti, sadarbojoties ar Latvijas Ārstu biedrību (LĀB), Latvijas Jauno ārstu asociāciju (LJĀA), Latvijas Māsu asociāciju (LMA) un citām sabiedriskajām organizācijām. Atbalstu protestu akcijām apstiprina arī Eiropas Sabiedrisko pakalpojumu arodbiedrību federācija, kuras ģenerālsekretārs Jans Vilems Goudriāns (Jan Willem Goudriaan) ir izteicis gatavību palīdzēt turpmāko protestu stiprināšanā.

         LVSADA priekšsēdētāja vietniece Līga Bāriņa šodienas sapulci pie Saeimas vērtē kā vēsturisku: “Jauni un veci, mediķi un pacienti – šodien visi bija vienoti, lai aizstāvētu tautas dzīvību! Sabiedrība vairs nav gatava samierināties ar to, ka veselības aprūpe tiek finansēta pēc pārpalikuma principa!”.          

         Veselības aprūpes finansēšanas likums atbilstoši OECD, Eiropas Komisijas un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumiem paredz būtisku valsts finansējuma pieaugumu veselības aprūpei, turpretī valdība plāno turpmākajos gados veselības aprūpes finansējumu pasliktināt. Diemžēl šīs dienas sarunas starp protesta akcijas dalībnieku pārstāvjiem un Saeimas pārstāvjiem noslēdzās bez konkrēta rezultāta.

         LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris to komentē īsi: “Valdība mēģina savu prettiesisko rīcību aizbildināt ar vecu un nodrāztu mantru par to, ka naudas nav. Taču PVO eksperti ir atkārtoti pierādījuši, ka Latvija jau tagad spēj veselības aprūpi finansēt ievērojami labāk. Tātad mūsu pienākums ir turpināt cīņu par tiesiskuma ievērošanu un veselības aprūpes stiprināšanu!”.

         LVSADA izsaka pateicību visiem, kuri ar savu klātbūtni un attieksmi atbalstīja 7. novembra protesta akciju pie Saeimas.

        

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847300).

2019. gada 7. novembrī


06.11. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

   Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir saņēmusi atbalsta vēstuli no Lietuvas veselības aprūpes darbinieku arodbiedrības prezidentes Aldonas Baubelītes ar vēstījumu, ka Lietuvas veselības aprūpes darbinieku arodbiedrība atbalsta LVSADA likumīgās prasības par nepietiekamu veselības aprūpes sistēmas finansējumu.

   Atbalstot  veselības aprūpes nozares darbinieku 7.novembra sapulci pie Saeimas, Lietuvas kolēģi  novēl vienotību, apņēmību un izturību, pārstāvot savus biedrus un īstenojot likumīgos sociālā dialoga principus, uzsverot, ka tiesiskums ir saistošs  arī  valsts augstākām  institūcijām.

   Mēs esam sadzirdēti  Lietuvā, cerams, ka arī Saeimas deputāti mūs sadzirdēs!

 

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847305).

2019. gada 6. novembrī


04.11. Preses relīze

04.11.2019. plkst. 13.15

Informācija plašsaziņas līdzekļiem 

        Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) rīcībā esošā informācija liecina, ka strauji pieaug atbalsts 7. novembra protesta akcijai pie Saeimas.

         Ņemot vērā informāciju, kas saņemta no LVSADA arodorganizācijām līdz 4. novembra plkst. 12.00, akcijas atbalstītāju skaits ir pārsniedzis piecus simtus. Patlaban aktīvākās šajā ziņā ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Latvijas Onkoloģijas centra, Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikas “Biķernieki”,  NMPD darbinieku Rīgas reģiona un Jelgavas slimnīcas arodorganizācijas.

         LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris aicina politiķus to vērtēt atbildīgi: “Strauji augošais atbalsts protesta akcijai liecina, ka sabiedrība vairs nav gatava samierināties ar prettiesisku veselības aprūpes pasliktināšanu. Saeimas deputātiem vajadzētu saprast, ka šobrīd viņi spēlējas ar uguni!”

     

                                                                                                                                

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847300).

2019. gada 4. novembrī


04.11. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

        Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) savas kompetences ietvaros ir apzinājusi nozares darbinieku skaitu, kas ceturtdien, 7. novembrī, plāno piedalīties Latvijas Ārstu biedrības (LĀB), Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) un Latvijas Māsu asociācijas (LMA) rīkotajā protesta akcijā pie Saeimas.

         Ņemot vērā informāciju, kas saņemta no LVSADA arodorganizācijām un atsevišķu ārstniecības iestāžu pārstāvjiem, akcijas atbalstītāju skaits tuvojas simtam. Aktīvākā šajā ziņā ir NMPD darbinieku Rīgas reģiona arodorganizācija.

         Šogad Latvijā valsts finansējums veselības aprūpei ir 3,9% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Eiropas Komisijas un OECD jaunākie ieteikumi Latvijai paredz būtisku valsts finansējuma palielināšanu veselības aprūpei, lai uzlabotu tās pieejamību un kvalitāti. To pašu nosaka arī Veselības aprūpes finansēšanas likums. Neraugoties uz to, valdība plāno turpmākajos gados valsts finansējumu veselības aprūpei samazināt līdz 3,3% no IKP.

         Lai nepieļautu šādu politiku, š. g. 24. oktobrī LVSADA, LĀB, LJĀA un LMA kopā ar ģimenes ārstu un farmaceitu profesionālajām organizācijām vienojās par kopīgu taktiku protesta akciju rīkošanā. Pirmais protestu vilnis notiks līdz 14. novembrim, kad Saeimā plāno balsot par valsts budžeta projektu. Šajā etapā protestus rīko LĀB, LJĀA un LMA, kamēr LVSADA un pārējās organizācijas tos aktīvi atbalsta.

         Otrais protestu vilnis sāksies pēc 14. novembra un būs ilgstošāks. Tas ir paredzēts gadījumam, ja Saeima, neraugoties uz pirmā viļņa protestiem, tomēr nobalsos par tādu valsts budžetu, kas būtiski pasliktina veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti. Otrajā etapā protestus virzīs LVSADA, rēķinoties ar sabiedrisko organizāciju un citu arodbiedrību atbalstu.

         LVSADA jau ir uzsākusi otrā protesta viļņa pasākumu plānošanu. Kā centrālais ilgtermiņa pasākums ir paredzēta elektroniska parakstu vākšana par 13. Saeimas priekšlaicīgu atsaukšanu. Galīgais lēmums par turpmāko protestu veidu un laiku tiks pieņemts LVSADA padomes sēdē 19. novembrī.

        

       

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847300).

2019. gada 4. novembrī


23.10. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

        Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) pārstāvji ceturtdien, 24. oktobrī, tiksies ar Latvijas Māsu asociācijas, Latvijas Jauno ārstu asociācijas un Latvijas Ārstu biedrības pārstāvjiem, lai pārrunātu iespējamās protesta akcijas sakarā ar to, ka valdība ir paredzējusi turpmākajos gados samazināt veselības aprūpes nozares finansējumu procentos no iekšzemes kopprodukta (IKP).

         Ministru kabineta apstiprinātais likuma “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam” projekts paredz, ka 2022. gadā valsts veselības aprūpes finansējumam tiks atvēlēti vien 3,3% no prognozētā IKP. Salīdzinājumam: atbilstoši Veselības ministrijas sniegtajai informācijai, valsts budžeta izdevumi veselības aprūpes nozares finansējumam 2019. gadā ir 3,9% no IKP; vidēji Eiropas Savienībā (ES) valsts veselības aprūpei atvēl 7% no IKP, bet Lietuvā un Igaunijā – vairāk par 5% no IKP.

         Eiropas Komisijas un OECD jaunākie ieteikumi Latvijai paredz būtisku valsts finansējuma palielināšanu veselības aprūpei, lai uzlabotu tās pieejamību un kvalitāti. Valdība to ignorē. Neraugoties uz to, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija (turpmāk – Komisija) vakar, 22. oktobrī, nelēma par būtiskiem uzlabojumiem valsts budžeta projektā veselības jomā. Komisija jautājumu skatīja, neizrādot interesi par LVSADA viedokli.

         Jāatgādina, ka pavisam nesen – 14. augustā – Komisija nolēma nebalsot par tādu valsts budžeta projektu 2020. gadam, kurā nebūs paredzēts izpildīt Veselības aprūpes finansēšanas likuma nosacījumus par valsts finansējuma pieaugumu nozarei un darbinieku algām. Vēl nesenāk – 18. oktobrī – Saeimas priekšsēdētaja Ināra Mūrniece un Komisijas priekšsēdētājs Andris Skride solīja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības pārstāvjiem nodrošināt pilnvērtīgu sociālo dialogu budžeta projekta apspriešanas ietvaros. Tomēr uz Komisijas sēdi, kas bija veltīta konkrētajam jautājumam, arodbiedrības pārstāvjus neaicināja.

         LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris par to saka: “Diemžēl katra nākamā diena arvien skaidrāk izgaismo to, ka 13. Saeimas deputātu galvās ir ieperinājies sauklis “Kā var nesolīt?!” un ar to saistītā visatļautības sajūta. Šādos apstākļos strauji samazinās cerības uz to, ka sociālo partneru viedoklim būs kāda nozīme sarunās, pat ja tādas vēl notiks”.

        Tikšanās starp LVSADA un iepriekš minēto organizāciju pārstāvjiem notiks Latvijas Ārstu biedrības telpās, sākums plānots plkst. 16.30.

       

Informāciju sagatavoja LVSADA biroja administratore Vita Pluša (tel. 67847300).

2019. gada 23.oktobrī