25.11. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

   Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) 2019. gada 28. novembrī plkst. 11.00 rīkos daudzveidīgu protesta akciju pie Saeimas. Protestu laikā ir plānots skaidrot, kādēļ vēlētājiem pienācis laiks novērtēt 13. Saeimas darbu. Pēc tam uz Centrālo vēlēšanu komisiju kopīgi tiks nogādāts LVSADA ierosinājums rīkot tautas nobalsošanu par 13. Saeimas atsaukšanu. Darba sanāksmē 21. novembrī atbalstu protesta akcijas rīkošanai izteica pārstāvji no Latvijas Ārstu biedrības, Latvijas Jauno ārstu asociācijas, Latvijas Māsu asociācijas, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas un Latvijas lauku ģimenes ārstu asociācijas.  Atbalstu protesta akcijai ir apstiprinājusi arī Latvijas Ārstniecības un aprūpes darbinieku arodsavienība.

   Latvijas Republikas Satversme dod vēlētājiem tiesību ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Šī tiesība vienlaikus nozīmē pienākumu rīkoties, ja Saeimas rīcība un attieksme pret tautu rada bažas. Pildot pienākumu, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība 2019. gada 19. novembrī nolēma rosināt nobalsošanu par Latvijas Republikas 13. Saeimas (turpmāk – 13. Saeima) atsaukšanu. Ikvienam ir tiesības zināt, kāpēc!

   Pieejama un kvalitatīva veselības aprūpe ir viens no valsts stūrakmeņiem. Diemžēl gan veselības aprūpes pieejamības, gan priekšlaicīgas mirstības rādītāji Latvijā ir vieni no sliktākajiem Eiropas Savienībā (ES). Tajā galvenokārt vainojams trūcīgais valsts finansējums veselības aprūpei. Ne velti vairāk nekā divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpes finansējuma uzlabošanu uzskata par valsts budžeta galveno prioritāti.

   Diemžēl, neņemot vērā iepriekš minēto, 13. Saeima 2019. gada 13. novembrī ir pieņēmusi likumus par valsts budžetu, kas paredz turpmākajos gados nevis uzlabot, bet gan pasliktināt valsts finansējumu veselības aprūpei un klaji ignorē arī likumā nostiprinātās garantijas par darba samaksas pieaugumu nozarē. LVSADA ieskatā šāda Saeimas rīcība kaitē Latvijas valstij.

   Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība par LVSADA ierosinājumu oficiāli lems valdes sēdē 27. novembrī. Jau iepriekš atbalstu LVSADA protestiem pret Veselības aprūpes finansēšanas likuma nepildīšanu ir paudusi Eiropas Sabiedrisko pakalpojumu arodbiedrību federācija.

   Sīkākas ziņas par protesta akciju tiks sniegtas preses konferencē 27. novembrī. Preses konference notiks Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības namā Rīgā, Bruņinieku ielā 29/31, 2. stāva zālē; sākums plānots plkst. 12.30.

 

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847300).

2019. gada 25. novembrī