04.03. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

       Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir lūgusi Ministru prezidentu sniegt informāciju par to, ko valdība gada laikā ir paveikusi, lai uzlabotu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieku piekļuvi pie viņiem pašiem vajadzīgajiem veselības aprūpes pakalpojumiem.

       NMPD darbinieku veselības un darbspēju ātra atjaunošana ir visas sabiedrības drošības interesēs. Neraugoties uz to, realitātē viņi ir spiesti saskarties ar garām rindām uz nepieciešamo ārstniecības pakalpojumu saņemšanu. Konkrēti, 2018. gada pirmajos 6 mēnešos veselības aprūpe ir bijusi nepieciešama 725 cilvēkiem jeb 22% no visiem dienesta darbiniekiem. Kaut arī pacienta iemaksu viņu vietā sedz valsts, 42% gadījumu darbinieki par pakalpojumu bija spiesti maksāt pilnu cenu no savas kabatas ilgā gaidīšanas laika dēļ.

        Lai situāciju uzlabotu, LVSADA pirms gada lūdza Ministru prezidentam A. K. Kariņam un Nacionālajai trīspusējās sadarbības padomei (NTSP) iekļaut valdības rīcības plānā konkrētus pasākumus. Tā rezultātā NTSP 2019. gada 16. aprīļa sēdē nolēma valdības rīcības plānā iekļaut precizējumu par uzlabotu NMPD darbinieku piekļuvi valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem.

        Ņemot vērā NTSP lēmumu, Veselības ministrijas izveidota darba grupa 2019. gada maijā nolēma konceptuāli atbalstīt LVSADA priekšlikumu par paātrinātas piekļuves plānveida veselības aprūpes pakalpojumiem nodrošināšanu NMPD darbiniekiem. Savukārt Veselības ministrija 2019. gada 14. augustā ziņojumā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai apstiprināja, ka darba grupas lēmums ir atbalstīts.

        Diemžēl kopš tā laika nav nekādu ziņu par valdības rīcību, kas palīdzētu NMPD darbiniekiem izvairīties no garām rindām uz ārstniecības pakalpojumu saņemšanu. Globālas medicīniskas krīzes apstākļos tas rada papildus apdraudējumu.

        LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris skumji secina: “Daži politiķi sludina, ka darbā nodzītajiem mediķiem augstu principu pēc atkal jāskrien kā sporta zirgiem. Taču par viņu spēku atjaunošanu politiķi rūpēties negrib, jo nodzītus zirgus taču…”

        

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847300).

2020. gada 4. martā