23.08.Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

 

       Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) un Latvijas Slimnīcu biedrība (LSB) kopīgi aicina Veselības ministriju uz sociālo dialogu, lai steidzami apspriestu topošo nozares budžeta projektu.

        Plašsaziņas līdzekļos ir pieejama informācija, ka Veselības ministrija ir uzsākusi darbu pie nākamā gada budžeta projekta veidošanas. Diemžēl minētais projekts nav apspriests ar sociālajiem partneriem, tāpēc gan darba devējiem, gan darbiniekiem trūkst informācijas par plānotajām izmaiņām veselības nozarē.

        Uz to, ka galvenais problēmu cēlonis veselības aprūpē ir kritiski nepietiekamais valsts budžeta finansējums, Latvijai norādījusi Pasaules Veselības organizācija, Eiropas Komisija, Pasaules Banka un OECD. Neraugoties uz šo organizāciju kritiku, valdība 2017. gada budžeta projektā veselības nozarei ir atvēlējusi vien 3,1% no iekšzemes kopprodukta (IKP), atstājot veselības finansējumu pašreizējā līmenī (salīdzinājumam: ES dalībvalstis veselības aprūpei atvēl vidēji 7,2% no IKP, bet jaunās dalībvalstis – aptuveni 5% no IKP).

        LVSADA un LSB uzskata, ka situācijā, kad M. Kučinska valdība kārtējo reizi darbos ir atteikusies atzīt veselības aprūpi par prioritāti, Veselības ministrijai ir steidzami jāsasauc Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēde, lai kopā ar sociālajiem partneriem lemtu par tālāko rīcību.

 

 Informāciju sagatavoja LVSADA arodbiedrības darba koordinētāja I. Rudzīte (tel. 67847300).


04.08. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

      Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pirmdien, 8. augustā plkst. 11:00 preses konferencē informēs plašsaziņas līdzekļus par valdības destruktīvo pieeju veselības nozares finansēšanai.

      Pasākuma gaitā tiks sniegta informācija par valdības rīcības neatbilstību EK, Pasaules Veselības organizācijas, Pasaules Bankas un OECD konstatējumiem. Lai aizstāvētu pacientu un nozares darbinieku vitālās intereses, LVSADA gatavo jauna veida protesta akcijas.

      Preses konference notiks Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības namā Rīgā, Bruņinieku ielā 29/31, 314. telpā, plānotais ilgums – 30 minūtes.

 

 Informāciju sagatavoja LVSADA arodbiedrības darba koordinētāja I. Rudzīte (tel. 67847302).


18. Veselības dienas!

 

Veselības aprūpes darbinieku  18. Veselības dienas notiks

2015. gada 5. – 7. augustā

atpūtas kompleksā “Turbas”, Tīnūžu pagastā , Ikšķiles  novadā.

 

 

Sīkāka informācija un nolikums  -

biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” mājas lapā:

 http://www.redcross.lv

 

 

Informāciju sagatavoja LVSADA arodbiedrības darba koordinētāja I. Rudzīte (tel. 67847305).


07.07. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

          Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA)  pārstāvji 7. jūlijā tikās ar veselības ministri Andu Čakšu, lai pārrunātu iespējas uzlabot situāciju nozarē. Arodbiedrības vadība un veselības ministre konstatēja, ka abām pusēm ir vienots viedoklis par to, ka nozares finansējuma reforma nedrīkst pasliktināt veselības aprūpes pieejamību un mazināt valsts atbildību par savlaicīgu un kvalitatīvu medicīnisko palīdzību.

         Vienlaikus LVSADA norāda uz satraucošu faktu: neraugoties uz Veselības ministrijas izstrādātajiem un valdībai iesniegtajiem nozares finansēšanas reformas modeļiem, joprojām nav signālu, kas liecinātu par valdības gatavību nodrošināt pienācīgu valsts finansējumu veselības aprūpei. Drīzāk otrādi: Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdes laikā Ministru prezidents paziņoja par papildu finansējuma ierobežošanu veselības aprūpei nākamajā gadā: “Runa ir par 35 miljoniem un punkts.”

         Dīvaini, ka tā pati M. Kučinska valdība Latvijas Stabilitātes programmā 2016. – 2019. gadam šī gada aprīlī ir lūgusi Eiropas Komisijai (EK) atļauju palielināt budžeta deficītu par 0,5% no IKP (2017. gadā tie būtu aptuveni 130 – 140 milj. EUR) ar mērķi steidzami palielināt veselības nozares finansējumu; programmā ir norādīti arī iespējamie naudas avoti. EK oficiālajos ieteikumos Latvijai šādu atļauju arī ir devusi un pat uzsvērusi nepieciešamību strauji palielināt veselības aprūpes finansējumu. Un nu, saņēmis EK atļauju, Māris Kučinskis pēkšņi atsakās to darīt!

         Tātad lielā ažiotāža, kas sacelta ap nozares finansēšanas modeļa izvēli, ir tikai kārtējais dūmu aizsegs tālākai virzībai uz veselības aprūpes privatizēšanu. Kā lai citādi izskaidro to, ka darbaspēka nodokļi (IIN + VSAOI) ir aptuveni vienādi visās trijās Baltijas valstīs (56,6 – 57,6%), bet, kamēr Igaunija un Lietuva 12 – 13% ir nodalījusi veselības aprūpei, Latvijas valdība atsakās iezīmēt pat 1%?

         LVSADA priekšsēdētājs V. Keris secina: “Melnais caurums ir nevis veselības aprūpe, bet valsts budžeta plānošana. Ņemot piemēru no Igaunijas, Finanšu ministrijai nekavējoties uzskatāmā veidā jāpublisko valdības izdevumu sadalījums pa nozarēm procentos no IKP. Tad izgaisīs daudzas neskaidrības un būs vieglāk pieņemt politiskus lēmumus, kas atbilst labai starptautiskai praksei.”

 

 Informāciju sagatavoja LVSADA arodbiedrības darba koordinētāja I. Rudzīte (tel. 67847302).


28.06. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

          Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pauž neizpratni un satraukumu par kārtējām Ministru prezidenta Māra Kučinska uzvedības dīvainībām. Šoreiz tas ir saistīts ar Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdes laikā izskanējušo Ministru prezidenta paziņojumu par papildu finansējuma ierobežošanu veselības aprūpei nākamajā gadā: “Runa ir par 35 miljoniem un punkts.”

         Dīvainība slēpjas apstāklī, ka tā pati M. Kučinska valdība Latvijas Stabilitātes programmā 2016. – 2019. gadam šī gada aprīlī ir lūgusi Eiropas Komisijai (EK) atļauju palielināt budžeta deficītu par 0,5% no IKP (2017. gadā tie būtu aptuveni 130 – 140 milj. EUR) ar mērķi steidzami palielināt veselības nozares finansējumu; programmā ir norādīti arī iespējamie naudas avoti. EK oficiālajos ieteikumos Latvijai šādu atļauju arī ir devusi un pat uzsvērusi nepieciešamību strauji palielināt veselības aprūpes finansējumu. Un nu, saņēmis EK atļauju, Māris Kučinskis pēkšņi atsakās to darīt!

         LVSADA priekšsēdētājs V. Keris secina: “pacientiem saprotamākā veidā premjera paziņojumu varētu tulkot kā: “Latvijas izmērdēšanu turpināsim. Punkts.” Šāda valdības nostāja rada virkni nopietnu jautājumu.”

 

 Informāciju sagatavoja LVSADA arodbiedrības darba koordinētājai I. Rudzīte (tel. 67847302).


06.06. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

 

          Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) atgādina, ka otrdien, 7. jūnijā notiks preses konference, kurā LVSADA informēs plašsaziņas līdzekļus par satraucošām dīvainībām Ministru prezidenta Māra Kučinska darbībā.

Pasākuma gaitā tiks publiskoti fakti par jaunākajiem Eiropas Komisijas ieteikumiem Latvijai veselības aprūpes nozarē – cita starpā par ieteikumu būtiski (līdz 4% no IKP) palielināt valsts finansējumu. Eiropas Komisijas viedoklis šajā ziņā ir tuvs LVSADA redzējumam, kā jau tuvākajā laikā iespējams uzlabot situāciju veselības aprūpē.

          Preses konference notiks Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības namā Rīgā, Bruņinieku ielā 29/31, 4. stāva zālē. Konferences sākums plkst. 13:00. Plānotais ilgums – 40 minūtes.

 

 Informāciju sagatavoja LVSADA arodbiedrības darba koordinētāja I. Rudzīte (tel. 67847305).