18.06. Preses relīze


Informācija plašsaziņas līdzekļiem

     Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrībai (LVSADA) ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) un Latvijas Slimnīcu biedrības (LSB) atbalstu ir izdevies panākt, ka jaunajā darba samaksas modelī ārstniecības personām turpmāk netiks liegtas Darba likumā un Ministru kabineta noteikumos līdz šim paredzētās piemaksas.

     Par to Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes 2021. g. 17. jūnija attālinātajā sēdē paziņoja Veselības ministrijas pārstāvis, piedaloties veselības ministram D. Pavļutam. Sākotnēji Veselības ministrijas izstrādātais modelis paredzēja, ka ārstniecības personu darba samaksas mainīgajā daļā vairs netiks iekļautas Darba likumā paredzētās vispārējās piemaksas (par virsstundām, darbu svētku dienās, nakts darbu, u. c.) un Ministru kabineta noteikumu paredzētās speciālās piemaksas (piem., par darbu, kas saistīts ar īpašu risku). Pēc ilgstošiem LVSADA, LBAS un LSB iebildumiem to beidzot ir izdevies novērst.

     Tomēr neizdevās panākt, ka pārējo trūkumu novēršanai Veselības ministrija izveido oficiālu darba grupu, kas atklāti un demokrātiski izstrādātu visām pusēm pieņemamus risinājumus konkrētā termiņā. Pret to nesaprotamu iemeslu dēļ iebilda gan veselības ministrs, gan arī Ministru prezidents A. K. Kariņš. Viņa priekšlikums bija “turpināt darbu pie modeļa, uzklausot visas puses.” Tik izplūdušam formulējumam arodbiedrības piekrist nevarēja.

     Rīkojumu par jaunas darba samaksas kārtības veidošanu Ministru prezidents A. K. Kariņš izdeva 2019. gada 27. novembrī pēc toreizējās veselības ministres I. Viņķeles iniciatīvas, iepriekš nekonsultējoties ar sociālajiem partneriem. Modelis tika veidots nevis oficiālā darba grupā, bet gan domnīcā, kuras dalībniekus izvēlējās Veselības ministrija pēc tikai sev zināmiem kritērijiem. Domnīcas darbs netika protokolēts (līdzīgi kā darbs pie bēdīgi slavenā vakcīnu iepirkuma).

     Lielākie riski veselības aprūpes valsts sektoram, ko joprojām satur jaunais modelis, ir darba samaksas nosacījumu pasliktināšana gan jaunākajam medicīniskajam personālam (māsu palīgiem), gan augsti kvalificētiem speciālistiem, kā arī nesamērīga birokrātiskā sloga radīšana darbiniekiem, darba devējiem un Nacionālajam veselības dienestam.

     LVSADA priekšsēdētājs V. Keris apstiprina: “Darbs pie jaunā modeļa trūkumu novēršanas vēl ne tuvu nav galā. LVSADA turpinās konsekventi aizstāvēt ārstniecības personas pret darba samaksas nosacījumu pasliktināšanu un apkraušanu ar jaunām birokrātijas važām.”

 

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847300).

2021. gada 18. jūnijā