12.07. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

   Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir uzsākusi biedru aptauju par atbalstu pirmsstreika sarunām.      

   Biedri ir sašutuši par veselības ministra diskriminējošo attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Diemžēl ministrijas pakļautībā ir arī iestādes, kurās atalgojums nav būtiski palielināts kopš 2009. gada krīzes. Laikā, kad pieaug energoresursu cenas, un līdz ar to arī gaidāms pārējo preču cenu kāpums, ministrs augstprātīgi atsakās apspriest jautājumu par  atalgojuma pieaugumu jaunākajam medicīniskajam personālam (māsu palīgiem) un atbalsta jeb tehniskajam personālam, aizbildinoties ar tā saucamo  I. Viņķeles domnīcas modeli, kas esot taisnīgs, elastīgs, motivējošs un caurspīdīgs…

   Laikā, kad cilvēkresursu trūkums nozarē ir galvenā problēma, koalīcija ir atbalstījusi veselības ministra naudas izšķērdēšanas plānu, piešķirot miljonus loterijām un citiem pasākumiem.

   LVSADA priekšsēdētāja vietniece L. Bāriņa izsaka nožēlu, ka valsts līdzekļi tiek dāsni piešķirti apšaubāmiem pasākumiem, aizmirstot, ka Latvijas vienīgā un galvenā vērtība ir cilvēks. Veselības ministram beidzot nāktos saprast, ka veselības aprūpe ir komandas darbs, kur svarīgs katra darbinieka ieguldījums.

         

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847300).

 

2021. gada 12. jūlijā


01.07. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

   Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir sākusi gatavoties streikam, jo atkārtoti saskārusies ar Veselības ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem.

   LVSADA jau iepriekš ziņoja, ka Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes 2021. g. 17. jūnija sēdē beidzot izdevās novērst Veselības ministrijas nodomu ārstniecības personu darba samaksas mainīgajā daļā vairs neiekļaut Darba likumā paredzētās vispārējās piemaksas (par virsstundām, darbu svētku dienās, nakts darbu, u. c.) un Ministru kabineta noteikumu paredzētās speciālās piemaksas (piem., par darbu, kas saistīts ar īpašu risku). Lai panāktu šīs absurdās idejas atcelšanu, bija vajadzīgs aptuveni gads un daudzas birokrātiskas procedūras.

   Tomēr neizdevās panākt, ka 2022. gadā darba samaksas pieaugums tiek plānots arī jaunākajam medicīniskajam personālam (māsu palīgiem) un atbalsta jeb tehniskajam personālam. To Veselības ministrija atteicās iekļaut nākamā gada budžeta līdzekļu pieprasījumā, tanī pat laikā plānojot darba samaksas pieaugumu ārstiem un māsām aptuveni 9% apmērā. Kaut arī LVSADA iebilda, ka šāda attieksme pret zemāk atalgoto personālu ir netaisnīga un diskriminējoša, veselības ministrs D. Pavļuts iebildumus noraidīja, jo darba samaksas paaugstināšana tikai ārstiem un māsām pilnībā atbilstot jaunajam darba samaksas modelim, kas esot taisnīgs, elastīgs, motivējošs un caurspīdīgs. NTSP sēdes laikā Ministru prezidents A. K. Kariņš  piebilda, ka esot vienisprātis ar veselības ministru.

   Rīkojumu par jaunas darba samaksas kārtības veidošanu Ministru prezidents A. K. Kariņš izdeva 2019. gada 27. novembrī pēc toreizējās veselības ministres I. Viņķeles iniciatīvas, iepriekš nekonsultējoties ar sociālajiem partneriem. Modelis tika veidots nevis oficiālā darba grupā, bet gan domnīcā, kuras dalībniekus izvēlējās Veselības ministrija pēc tikai sev zināmiem kritērijiem. Domnīcas darbs netika protokolēts (līdzīgi kā darbs pie bēdīgi slavenā vakcīnu iepirkuma).

   LVSADA rosināja plānot darba samaksas paaugstināšanu jaunākajam medicīniskajam personālam un atbalsta personālam arī Veselības nozares stratēģiskās padomes sēdēs š. g. 3. jūnijā un 30. jūnijā, taču atkārtoti saņēma veselības ministra atteikumu.  

   LVSADA priekšsēdētājs V. Keris ar nožēlu secina: “Ja veselības ministrs un Ministru prezidents atkārtoti ignorē taisnīgu arodbiedrības prasību nepakļaut diskriminējošai attieksmei zemāk atalgotos veselības aprūpes darbiniekus, arodbiedrībai atliek tikai viens – uzsākt streika priekšdarbus.”

         

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte (tel. 67847300).

2021. gada 1. jūlijā