26.11. Preses relīze

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

        Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrība (LVSADA) pauž neizpratni par to, kāpēc vairākos plašsaziņas līdzekļos kļūdaini atspoguļota Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes (VANA) 23.11.2018. sēde: lēmums aicināt valdību un Saeimu nekavējoties atbalstīt darba samaksas pieaugumu nozarē turpmākajos trīs gados netiek pieminēts, bet lēmums par virsstundu darba samaksu un organizēšanu atstāstīts sagrozītā veidā.

       VANA sēdi Veselības ministrija (VM) sasauca pēc tam, kad 20. novembrī bija saņēmusi vēstuli no LVSADA. Vēstulē LVSADA aicina Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci, visus 13. Saeimas deputātus, ministru prezidentu Māri Kučinski un veselības ministri Andu Čakšu steidzami rīkoties, lai radītu stingras politiskās garantijas par to, ka nepieciešamie papildus līdzekļi veselības aprūpes darbinieku atalgojuma paaugstināšanai un samaksai par virsstundu darbu 2019., 2020. un 2021. gada budžetā (attiecīgi ne mazāk kā 90 milj., 177,6 milj. un 281,4 milj. EUR) tiks nodrošināti. Veselības ministre ir pirmā, kura pēc vēstules saņemšanas sākusi rīkoties. Tieši par to (un nevis par atbalstu darba devēju ierosinājumam palielināt atļauto virsstundu skaitu) ministre saņēma atzinību no LVSADA puses preses konferencē tūlīt pēc VANA sēdes.

       Pirmais sēdes darba kārtības punkts bija veltīts ārstniecības personu darba samaksai. Vienbalsīgi tika nolemts, ka VANA bez kavēšanās iesniegs Ministru kabinetam un Saeimai ierosinājumu sniegt veselības nozares darbiniekiem visas nepieciešamās likumiskās un politiskās garantijas par to, ka iepriekš solītais darba samaksas pieaugums viņiem turpmākajos trijos gados – katru gadu par 20% – tiks nodrošināts. Diemžēl ziņa par to ir grūti atrodama vai pat noklusēta.

          Otrais darba kārtības punkts attiecās uz virsstundu darbu ārstniecības personām. Darba devēju puse aicināja palielināt atļauto virsstundu skaitu, pamatojot to ar darba roku trūkumu. VM darba devēju ierosinājumu atbalstīja. Arodbiedrību puse nepiekrita. Pēc diskusijas tika nolemts, ka arodbiedrības līdz 18.12.2018. vērtēs darba devēju un VM priekšlikumu. Priekšlikums paredz, ka iepriekš solītais darba samaksas pieaugums turpmākajos trijos gados tiek nodrošināts un par katru virsstundu teik atlīdzināts atbilstoši Darba likumam ne mazāk kā dubultā apmērā. Pie šādiem nosacījumiem no 01.01.2019. tiek noteikts trīs gadu pārejas periods, kurā atļautais virsstundu skaits veselības aprūpes nozarē nepārsniedz 16 stundas nedēļā (Darba likums atļauj 8 stundas). Neatbilst patiesībai ziņa par to, ka VANA jau ir nolēmusi rosināt attiecīgas izmaiņas likumdošanā.

        LVSADA aicina plašsaziņas līdzekļus precizēt iepriekš publiskoto kļūdaino informāciju par 2018. gada 23. novembra VANA sēdi, lai izvairītos no viltus ziņu producēšanas.

       

Informāciju sagatavoja LVSADA darba koordinētāja I. Rudzīte (tel. 67847300).

2018. gada 26. novembrī